3 חודשים של לימוד ערבית הקפיצו אותי בכמה רמות

“זה מעניין להפגש ולהכיר אנשים מתרבות אחרת. אפילו שאנחנו גרים באותה מדינה, במפגש אתה לומד להכיר דרכי חשיבה שונות וגם לתרגל דיבור בערבית”.

דניאל מנתניה, חיפש כל הזמן הזדמנויות לתרגל את הערבית שלו. לאחרונה נערך אירוע מיוחד של שפה1, שהפגיש סטודנטים יהודים מאוניברסיטת תל-אביב וסטודנטים ערבים ממכללת לינקס בנצרת, במטרה לתרגל את הערבית והעברית של המשתתפים.

“חשוב ללמוד ערבית.” אומר דניאל “אנחנו חיים בחברה ש-20% מהאנשים זו שפת האם שלהם ואנחנו צריכים לדעת אותה.”

“התחלתי ללמוד ערבית לפני כמה חודשים במסגרת תואר משולב של לימודי המדינה עם לימודי מזרח תיכון ושם מחייבים אותך ללמוד ערבית ספרותית. זה טוב אם אתה רוצה להיות חוקר, אבל לחיי היום-יום זה לא מספיק. שמחתי לגלות שיש באוניברסיטה קורס ערבית מדוברת עם המרצה אילן רובין ונרשמתי אליו.”

הפלטפורמה הכי טובה ללימוד ערבית

כחלק מהקורס באוניברסיטה, דניאל והסטודנטים האחרים לומדים בעזרת קורס ערבית מדוברת אונליין של שפה1, הקורס המקיף עבור לימוד ערבית מדוברת. 

דניאל מספר איך הקורס הקפיץ את הידע והביטחון שלו בערבית בכמה רמות: “התחלתי ללמוד דרך האתר של שפה1 ומשם רוב הידע שלי היום. יש בקורס ערבית אונליין הסברים מאוד מפורטים ומאוד לעניין. לדעתי זו הפלטפורמה ללימוד ערבית הכי טובה שיש.”

איך אתה ממליץ להתחיל ללמוד ערבית?

“דבר ראשון, אני ממליץ להכיר את האלף-בית הערבי, אפילו ברמה בסיסית. זה אפשר ללמוד בזמן קצר עם הקורס קוראים וכותבים ערבית החינמי שיש באתר של שפה1. ברגע שיודעים את זה, הקורס מלווה אותך ממילים פשוטות שקשורות למשפחה ועד נושאים מורכבים כמו פוליטיקה. הקורס גם מדבר על התרבות הערבית, שזה נדבך מאוד חשוב בשפה.” דניאל מספר איך הקורס נותן כלים להסתדר בחברה הערבית: “לומדים איך אומרים שלום בצורה נכונה, איך מדברים אל אנשים מבוגרים, איך מתקשרים בערבית בשוק וזה מאוד עוזר להכיר את הערבית היום-יומית הזו”.

“בזכות הקורס גיליתי דברים מעניינים על החברה הערבית” דניאל מספר בעיניים נוצצות, “יש יחידת לימוד על נישואים ומשפחה וכשעשיתי אותה, הופתעתי לגלות את רמת הפתיחות שיש אצלם לנושאים. הם לא מתביישים לשאול שאלות שבחברה היהודית פחות מדברים עליהם וזה משהו שאני מאוד התחברתי אליו.”

לסיום דניאל משתף: “אחד הדברים המגניבים שהקורס גרם לי לעשות, זה להתחיל לראות סרטים בערבית בלי כתוביות וזה ממש מחזק את הידע שלי. ממש חיזקתי את ההגייה שלי ואני מדבר עכשיו עם ניואנסים מאוד מדויקים בדיבור.”

שפה שמחברת בין אנשים

גם דור מאשקלון לומד ערבית באוניברסיטה. “עם שפה1 אני לומד ערבית כבר 3-4 חודשים. זו לא שפה פשוטה ללמוד, אבל הלומדה של שפה1 הופכת את לימוד הערבית לקל ונגיש. אחרי זמן קצר שמתי לב שאני מתחיל להבין משפטים ומילים. עכשיו כשאני מסתובב באוניברסיטה ועובר ליד קבוצה של סטודנטים ערבים, אני קולט שאני כבר מבין דברים שהם אומרים בערבית.”

דור משלב את לימודי הערבית בכיתה ביחד עם הקורס אונליין.

“השילוב הזה הוא מצויין! אני אוהב ללמוד עם הקורס ערבית אונליין כי הוא משלב גם האזנה וגם קריאה בערבית ובתעתיק. אפשר לשמוע שמי שמדבר בסרטונים הם אנשים ששפת אמם ערבית וזה מאוד עוזר להגייה. חשבו בקורס הזה על הכל – גם הלימוד, תרגול, שמיעה וכתיבה וגם נותן לך פידבק על מה שאתה עושה”.

כשהוא מדבר על הלימודים שלו, דור גם מסתכל על התמונה הגדולה:

“אני חושב שחשוב ללמוד ערבית במדינה שלנו. ערבית היא שפה שמחברת בין אנשים וכשאתה מדבר עם מישהו בשפת האם שלו, זה עושה אפקט מאוד גדול על הקשר שנבנה איתו.

חוץ מזה שהיא שפה רלוונטית לנו, אני חושב שערבית היא גם שפה יפה ותמיד כיף ללמוד שפה חדשה, אז מי שיתחיל ללמוד ערבית, רק ירוויח.”

תגובות

להרשמה לקורס קוראים וכותבים ערבית בחינם והצטרפות לאתגר, מלאו פרטים: